poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaOGRÓDMalwa krzyżówka – odmiany, uprawa w ogrodzie, właściwości

Malwa krzyżówka – odmiany, uprawa w ogrodzie, właściwości

Czas czytania 2 Minuty

Malwa to roślina, którą często widzimy w ogrodach rodzinnych. Dowiedz się o różnych odmianach i jak dbać o malwy. Inaczej nazywana prawoślazem, jest dwuletnią byliną z rodziny ślazowatych. Jej kwiaty mogą dorastać do 2-3 metrów, a to za sprawą grubej, sztywnej łodygi.

Osiągające aż 25 centymetrów liście malwy są zielone, zaokrąglone i szorstkie. Kwiaty występują w wielu kolorach. Malwy są ładne i niezwykle unikatowe.

Kluczowe wnioski

  • Malwa to popularna roślina ogrodowa, która pojawia się często w ogrodach naszych bliskich
  • Istnieje wiele ciekawych odmian malwy, różniących się wyglądem i wysokością
  • Malwa ma grubą, owłosioną łodygę, na której osadzone są duże liście i kwiaty
  • Kwiaty malwy występują w różnorodnych kolorach i kształtach
  • Malwa jest stosunkowo nietrudna w uprawie i pielęgnacji

Malwa – wyjątkowa roślina ozdobna o różnorodnych odmianach

Odmiany malw ogrodowych

Malwa ogrodowa jest znana też jako malwa różowa. Widać ją często na wsi, gdzie pięknie ozdabia domy i płoty. Inną popularną odmianą jest malwa czarna, znana również jako prawoślaz ogrodowy. Oprócz swego uroku, ma też właściwości lecznicze.

Jeśli szukasz rośliny, która przyciąga spojrzenia, zwróć uwagę na malwę krzaczastą. Ma wiele kolorowych kwiatów na dużej łodydze. To świetny wybór, zwłaszcza dla tych, którzy lubią intensywne barwy.

Charakterystyka i wygląd różnych odmian malwy

Wśród odmian malw można znaleźć wiele interesujących wariantów. Każda ma swoje unikalne kwiaty i dorasta do innej wysokości. Istnieją odmiany zwykłe i pełne, szkockie, Alleghanies, czy Chaters. Szczególnie ciekawą opcją jest malwa jednoroczna, która jest niewielka, a kwitnie dekoracyjnymi „pióropuszami”.

Liście malwy dorastają nawet do 25 centymetrów średnicy. Są zazwyczaj ciemnozielone, zaokrąglone z ząbkowanymi brzegami, i szorstkie. Kwiaty mogą być w przeróżnych barwach i kształtach. Malwa różowa jest najpopularniejsza, osiągając wysokość 2,5 metra. Malwa czarna jest wielka i ma imponujący wygląd. Malwa krzaczasta z kolei obfituje w liczne, kolorowe kwiaty.

Uprawa i pielęgnacja malw w ogrodzie

Malwom można pomóc rosnąć dwa sposoby – z nasion lub sadzonkami. Aby zasiać, wybieramy wiosnę. Malwa zakwitnie już czeka następnej wiośnie. Jeśli używasz skrzynek, przesadź roślinę po wyrosnięciu kilku liści. W gruncie, maliny z nasion, przesadź po pierwszych liściach. Z tymi sposobami, twoje malwy upiększą ogród kolejnego roku.

Wymagania glebowe i stanowiskowe

Gleba dla malw powinna być żyzna i przepuszczalna, z pH 6-7. Malwy lubią słońce, ale trochę cienia też im nie zaszkodzi. Ważne jest, by chronić je przed wiatrem.

Podlewanie i nawożenie malw

W pierwszym roku malwy kochają wilgoć i słońce. Pamiętaj, by podlać je regularnie. Przez sezon dodaj nawóz raz na miesiąc. Dożywotnia dzienna dieta malw obejmuje nawozy dla kwiatów.

Choroby i szkodniki malw

Malwy słabo chorują, ale z rdzą trzeba walczyć. Zwracaj uwagę na białe i brązowe plamy na liściach. Wspomniane zauważyć szkodniki po uszkodzonych liściach. W takich sytuacjach, należy działać natychmiast.

malwy - wymagania glebowe

Malwa krzyżówka – odmiany, uprawa w ogrodzie, właściwości

Wszechstronne właściwości malwy

Moc malwy tkwi w jej płatkach. Mają one dużo śluzu, garbników i antocyjanów. Działają przeciwkaszlowo i pomagają na zapalenie gardła.
W aptekach dostępny jest syrop prawoślazowy. Można też pić herbatki z prawołazu. Kwiaty ciemniejsze barwią na ciemnoczerwono.

Wykorzystanie malwy w ogrodzie i aranżacjach

Malwa idealna jest na cieniste rabaty lub pod drzewami. Może też pokrywać powierzchnie jako roślina okrywowa. Znamy ją też jako ozdobę oczek wodnych.
Nadaje ogrodowi dziki, naturalny wygląd. Pasuje do zbiorowisk z innymi roślinami.

Wniosek

Mam nadzieję, że artykuł przybliżył Ci piękno i ważność malwy. Teraz będziesz wiedzieć, jak o nią dbać poprawnie. Jakie kolory malw lubisz najbardziej?
W jakim sposób pielęgnujesz swoje rośliny? Podziel się swoimi sposobami w komentarzach. Inni czytelnicy na pewno docenią Twoje rady!

Malwa jest wyjątkowym kwiatem z wieloma odmianami. Jej uprawa może być nie tylko ciekawym, ale także satysfakcjonującym doświadczeniem. Teraz, po przeczytaniu tego tekstu, możesz śmiało podjąć próbę uprawy malw.

Malwa nie tylko pięknie wygląda i pachnie. Ma także właściwości lecznicze i kulinarne. Wykorzystaj ją, aby Twój ogród był niezapomnianym miejscem. Powodzenia z uprawą i do zobaczenia w komentarzach!

FAQ

Jakie są najbardziej popularne odmiany malw?

Popularne odmiany to malwa ogrodowa (malwa różowa) i malwa czarna (prawoślaz ogrodowy). Należy tu też malwa krzaczasta.

Jak wygląda malwa i jakie cechy ją charakteryzują?

Malwa jest dwuletnią rośliną z dużymi, ciemnozielonymi liśćmi. Jej kwiaty są w różnych kolorach. Może osiągnąć nawet dwa-trzy metry wysokości.

Kiedy i jak najlepiej sadzić malwy?

Do sadzenia najlepsze są maj, czerwiec, lipiec. Nasiona można wsadzić bezpośrednio w ziemię. Rohy można też najpierw zasiać do skrzynek. Wtedy je przesadź.Malwy siane późno, w sierpniu lub wrześniu, kwitną dopiero po dwóch latach.

Jakie są wymagania malw dotyczące gleby i stanowiska?

Malwy lepiej rosną na żyznej, próchnicznej glebie. Ważne jest, by była przepuszczalna. Lubią słoneczne miejsca, ale bez silnych wiatrów.

Jak pielęgnować malwy?

Malwy trzeba regularnie podlewać i nawozić. Zwłaszcza w pierwszym roku. Do tego najlepiej używać nawozu do roślin kwitnących.Nie wolno za dużo podlewać malw.

Jakie choroby i szkodniki zagrażają malwom?

Rdza to najczęstsza choroba. Z kolei szkodniki to m.in.: warcabnik ślazowca. Na problemy trzeba reagować szybko.

Jakie właściwości i zastosowania ma malwa?

Malwa ma korzystne właściwości dla zdrowia. Jej kwiaty leczą kaszel i zapalenie gardła. Są też używane do barwienia na czerwono.W ogrodach malwa często służy do dekoracji, m.in. cienistych rabat.
Jacek Stos
Jacek Stoshttps://malyogrod.pl
Jacek, 45-letnim ogrodnikiem pasjonatem z doświadczeniem w projektowaniu i pielęgnacji ogrodów oraz w uprawie roślin. Moją pasją jest dbanie o piękno przyrody od dzieciństwa. Posiadam szeroką wiedzę oraz umiejętności, które chętnie wykorzystuję w pracy. Ogród jest moją pasja.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments