Korzystamy z WC kilka razy dziennie. Po pewnym czasie może się zepsuć spłuczka. Usterka taka zwiększa rachunki. Na szczęście możemy to naprawić bez trudu.
Spłuczka składa się z dwóch zaworów. Jeden doprowadza wodę, drugi spłukuje muszlę. Pływak podnosi się, gdy naczynie się napełnia. To zamyka zawór i woda przestaje płynąć.
Kluczowe wnioski
- Spłuczka podtynkowa ma dwa zawory do wody.
- Pływak zamyka zawór, kontrolując spłukiwanie.
- Awaria moze byd spowodowana uszkodzeniem, zanieczyszczonym pływakiem, lub zablokowana membrana.
- Można samodzielnie naprawić spłuczkę, wymieniając części i czyszcząc całość.
- Poprawa ustawienia pływaka może usunąć problem wypływu wody.
Jak działa spłuczka podtynkowa?
Spłuczka podtynkowa składa się z dwóch ważnych części. Pierwszy to pływak, połączony z przewodem wodnym. Kiedy naciskamy przycisk, przytrzymuje go i pozwala wodzie opuścić spłuczkę. Drugi element, nazywany zaworem spłukującym, zamyka odpływ wody. Gdy dzwon zaworu spłukującego napełnia się wodą, zamykane jest ujście.
Rola pływaka w spłuczce
Pływak pracuje z zaworem napełniającym. Kiedy woda napełnia naczynie, pływak unosi się. To zamyka zawór, zatrzymując wodę. Jeśli pływak nie działa jak trzeba, woda wciąż będzie lecieć do spłuczki.
Zawór napełniający i spłukujący
Dwa zawory różnią się swoimi rolami. Pierwszy wpuszcza wodę, a drugi ją spłukuje. Po wciśnięciu przycisku, zawór spłukujący zamyka się. Dzięki temu nie ma wycieków wody na uproszczu.
Przyczyny problemu pływaka, który nie zamyka wody
Uszkodzona uszczelka zaworu spłukującego to częsta przyczyna cieknącej wody w spłuczce podtynkowej. Leży między otworem spustowym, a dolną częścią zaworu. Miejsce to zbiera osad, zwiększając nieszczelność.
Uszkodzona uszczelka zaworu spłukującego
Często problemy powoduje zabrudzenie wnętrza spłuczki podtynkowej i zużycie uszczelki spustowej. W takiej sytuacji wymiana uszczelki jest konieczna do poprawy działania mechanizmu.
Zanieczyszczony pływak lub złe ustawienie
Gdy pływak jest źle regulowany, woda nie zamyka się. Nieregularne dopływanie wody może wymagać regulacji pływaka. To ustawi go tak, by spłuczka zamykała prawidłowo.
Zablokowana membrana zaworu napełniającego
Woda do spłuczki podtynkowej przepływa przez membranę z zaworem igłowym. Może ona się zatkać, jeżeli zanieczyszczenia dostaną się z wodociągu. Zmusza to system do ciągłego napełniania. Nadmiar wody jest odprowadzany przez rurkę.
pływak nie zamyka wody w spłuczce podtynkowej – jak to naprawić?
Aby naprawić spłuczkę podtynkową, zacznij od demontażu. Usuń przyciski do spłukiwania i płytkę, która je osłania. Następnie przesuń płytkę w różnych kierunkach, aby ją zdjąć. To zależy od tego, jak jest przymocowana. Po zdjęciu płytki, odkręć ramkę i usuń plastikowe dystanse. Dzięki temu dostaniesz się do zaworu napełniającego i spustowego.
Czyszczenie i wymiana uszczelek
Aby oczyścić spłuczkę, użyj gąbki i ciepłej wody z detergentem. Jeśli zawory są w dobrym stanie, wystarczy je opłukać i wysuszyć. Niekiedy przyczyną problemu jest zużyta uszczelka pod zaworem spustowym. W takiej sytuacji trzeba ją wymienić na nową.
Ponowny montaż elementów spłuczki
Po wyczyszczeniu i ewentualnej wymianie powierzchni spłuczki, teraz czas na montaż. Użyj kolejności odwrotnej do demontażu. Nie zapomnij przed montażem przycisków odkręcić zaworu odcinającego wody. Po zakończeniu, sprawdź czy wszystko działa jak powinno. Powinno być bez wycieków po spłukaniu.
Wniosek
Cieknie spłuczka podtynkowa? Możesz to naprawić sam. Wymiana uszczelki to często jedyna potrzebna rzecz. Koszt naprawy nie jest duży. Warto najpierw sprawdzić, czy problem nie leży w zanieczyszczonym pływaku lub zepsutym zaworze. Dobrze postawiona diagnoza ułatwi i przyspieszy naprawę.
Gdy spłuczka podtynkowa cieknie i pływak nie zamyka wody, warto zająć się regulacją pływaka lub wymienić go. Ważne jest też dbanie o konserwację i kontrolę części zamiennych. W ten sposób unikniemy poważniejszych usterek.
Doskonałe zdiagnozowanie problemu gwarantuje, że naprawa będzie szybka. Utrzymanie spłuczki w dobrym stanie jest kluczowe. Konserwacja i wymiana części to sposób na bezpieczeństwo naszego domu. Dzięki temu unikniemy niespodziewanych problemów i oszczędzimy wodę.