Maszyny budowlane do prac przeprowadzanych w okresie jesienno-zimowym. W jakie urządzenia warto zainwestować?

Jesień i zima to te pory roku, które stawiają przed firmami budowlanymi szereg dodatkowych wyzwań. Oblodzenia, intensywne opady śniegu, mróz czy krótsze dni sprawiają, że prace budowlane stają się bardziej wymagające. Dlatego kluczowe jest zainwestowanie w odpowiednie maszyny budowlane i inne urządzenia, które umożliwią efektywne i bezpieczne kontynuowanie działań w trudnych warunkach.

Maszyny budowlane wykorzystywane jesienią

Jesień, szczególnie ta wczesna, bywa w ostatnich latach w Polsce coraz bardziej przychylna dla budowlańców. W 2021 roku przeciętna temperatura w październiku wyniosła 9,4°C, rok później było to już 11,2°C, zaś w 2023 roku aż 15,3°C. Jednocześnie suma opadów atmosferycznych nie przekracza 30 mm, co zgodnie z klasyfikacją Kaczorowskiej każe przypisać ten miesiąc do okresu bardzo suchego.

Skutkuje to tym, że praktycznie do połowy listopada, a często nawet dłużej, nie ma żadnych ograniczeń do stosowania maszyn budowlanych o różnorodnym przeznaczeniu. Przykładowe sprzęty, w które warto wyposażyć swoją firmę to:

  • motopompy – mogą być używane do kopania studni,
  • zagęszczarki – pozwalają na utwardzanie powierzchni betonowych, żwirowych oraz asfaltowych,
  • skoczki – wykorzystywane głównie w wykopach i kanalizacjach, ale także do ubijania małych przestrzeni,
  • maszyny walcujące – przydatne do zagęszczania wykopów, podstaw fundamentów, dróg oraz miejsc parkingowych,
  • przecinarki jezdne – stosowane przy pracach rozbiórkowych czy remontach nawierzchni.
Ubijak stopowy, skoczek Wacker Neuson BS60-2 11

Maszyny budowlane wykorzystywane zimą

Krajobraz Polski późną jesienią i zimą różni się, w zależności od lokalizacji. Średnia roczna liczba dni z pokrywą śnieżną w Polsce wysoko w górach wynosi aż 200, podczas gdy w centralnej i zachodniej części kraju jest zbliżona do 50.

Okres od listopada do marca to czas, gdy prowadzenie robót budowlanych może utrudniać mróz, oblodzenie czy śnieg. Właśnie dlatego istotne jest podejmowanie odpowiednich kroków, które podnoszą komfort pracy, zabezpieczą nasze maszyny i wykonane etapy prac. Do tego celu wykorzystuje się między innymi nagrzewnice, koksowniki, maty grzewcze, folie zabezpieczające, termiczne osłony czy ocieplone kontenery.

Gdy warunki atmosferyczne umożliwiają prowadzenie działań, dobrze mieć pod ręką agregat prądotwórczy. To urządzenie pozwoli uruchomić elektronarzędzia czy oświetlenie, na wypadek braku dostępu do prądu. Może się także przypadać jako awaryjne zasilanie do maszyn ogrzewających glebę i ludzi.

Warto także pamiętać, że kontynuowanie prac przy temperaturze poniżej -10°C może być nieefektywne. W takich warunkach wiele procesów może przebiegać nieprawidłowo, co powoduje konieczność wykonywania poprawek w innych terminach. Zazwyczaj działania kontynuowane są tylko wtedy, gdy wymagają tego warunki kontraktu lub rozpoczęte procesy.

Chcesz kupić agregat prądotwórczy, zagęszczarkę lub przycinarkę jezdną, które wykorzystasz w cieplejsze, zimowe dni? Sprawdź, jak wygląda sprzedaż maszyn budowlanych w sklepie GOTEX!

AIRREX AH-200i Nagrzewnica Na Podczerwień

Inne maszyny ułatwiające wykonywanie prac budowlanych zimą


Trudno wyobrazić sobie prowadzenie prac budowlanych zimą bez odśnieżenia terenu. Wykonanie tej czynności nie tylko ułatwia prowadzenie robót, ale także poprawia komfort i bezpieczeństwo pracy. Śnieg i lód często prowadzą do bolesnych upadków, co zwiększa ryzyko odniesienia urazów na budowie.

Rozwiązaniem tego problemu są odśnieżarki! Mocne silniki spalinowe umożliwiają sprawne pozbycie się zalegającego opadu z chodników, parkingów, ulic czy gleby. Inwestycja w nową maszynę do usuwania śniegu może znacząco skrócić czas potrzebny na przygotowanie terenu do prac.

Zamiatarka DAEWOO DASC 70100

Jeśli nie wiesz, który model wybrać, skonsultuj się z doradcą sklepu budowlanego. Kraków, Warszawa, Poznań czy Lublin – do każdego z tych miejsc możesz zamówić maszyny dla budownictwa i rolnictwa od GOTEX.

Podobne wpisy