Liść laurowy w doniczce pięknie ozdobi moje mieszkanie. Jest znany jako drzewo bobkowe lub laur. Służył kiedyś do dekoracji zwycięzców olimpiad. Dziś cieszy oczy jako ozdoba, a także ma działanie lecznicze i kulinarna.
Ta roślina pochodzi z cieplejszych klimatów. Mogę hodować ją w doniczce na parapecie. Lub na zewnątrz, na przykład na tarasie. Jej błyszczące, ciemnozielone liście dodają uroku roślinom balkonowym. Liść laurowy to nieodłączny składnik wielu potraw.
Kluczowe wnioski
- Liść laurowy to roślina, która doskonale ozdobi moje mieszkanie
- Wawrzyn szlachetny ma ciekawe zastosowania historyczne i współczesne
- Mogę uprawiać go w doniczce, nawet na parapecie lub tarasie
- Liść laurowy świetnie komponuje się z innymi roślinami doniczkowymi
- Liść laurowy jest niezastąpiony w wielu potrawach
Wstęp do uprawy liścia laurowego w doniczce
Liście laurowe pochodzą od długowiecznego gatunku. Niektóre okazy mogą żyć ponad 100 lat. Są one ostro zakończone i mają delikatne fale na brzegach.
Wawrzyn laurus nobilis to zimozielony krzew albo drzewo. Może dorastać do 10 m, ale w doniczkach jest znacznie mniejszy. Produkuje kwiaty, które mogą być żeńskie lub męskie.
Liście laurowe to skarbnica zdrowia. Zawierają mieszankę substancji, takich jak flawonoidy, terpeny i skrobia.
Dlaczego warto uprawiać liść laurowy w domu?
Liście laurowe dodają potrawom ostry oraz gorzkawy smak. To sprawia, że jedzenie jest smaczniejsze. Dodatkowo odstraszają mole i inne szkodniki.
Posiadają też właściwości lecznicze. Mogą pomóc w wielu dolegliwościach, jak reumatyzm czy kaszel. Napary z nich są też dobrym sposobem na wzdęcia oraz wspomagają porost włosów.
Liść laurowy w doniczce – jak zacząć uprawę
Laur to roślina uwielbiająca ciepło. Najlepiej więc czuje się na miejscu, które jest bardzo słoneczne i osłonięte od wiatru. Jeśli miejsce takie nie jest dostępne, donicę można postawić w półcieniu. Trzeba jednak pamiętać, że zacienione miejsca nie są najlepsze dla tego drzewka. Na jesień, zwłaszcza we wrześniu i październiku, warto przenieść laur do chłodniejszego pomieszczenia. Temperatura powinna tam wynosić około 10°C.
Wybór stanowiska i doniczki
Drzewko laurowe najlepiej rośnie w żyznej i przepuszczalnej ziemi. Ta ziemia powinna mieć odczyn obojętny lub być lekko kwaśna. Co dwa lata przenosimy roślinę do większej doniczki.
Odpowiednie podłoże dla drzewka laurowego
Ważne jest, aby ziemia była przepuszczalna. Wawrzyn nie lubi, kiedy jest mokro. Dlatego unikamy miejsc, gdzie woda zbyt długo zalega. W przypadku dużych krzewów, możemy wymienić ziemię na nową. Możemy dołożyć świeży kompost.
Zasady podlewania i nawożenia
Nie należy laura zalewać wodą. Lubi raczej umiarkowane podlewanie. Jak często podlewać? Wystarczy robić to co kilka dni. Dobrym sygnałem do podlania rośliny jest lekko wysuszona ziemia w doniczce. Latem, kiedy jest gorąco, może ona potrzebować więcej wody. Zimą podlewamy rzadziej. Dokładamy wody co 10-14 dni w małych ilościach. Do nawożenia używamy naturalnych nawozów, na przykład biohumusu. Można też używać nawozów wieloskładnikowych, jeśli laur służy jako ozdoba.
Pielęgnacja drzewka laurowego w domu
Pielęgnacja liścia laurowego jest kluczowa dla pięknych i zdrowych drzewek w domu. Zaleca się regularne przycinanie i formowanie krzewu. Ochrona przed szkodnikami i chorobami jest też ważna.
Przycinanie i formowanie krzewu
Wawrzyn wygląda lepiej po przycięciu. Bez tego zabiegu może stać się mało atrakcyjny. Uformowany w odpowiedni sposób, może mieć piękny kształt. Najlepiej przycinać go na wiosnę i pod koniec lata. Zawsze należy uważać, by nie przyciąć za dużo. Wytnięte gałązki można wykorzystać na sadzonki.
Ochrona przed szkodnikami i chorobami
Główny problem wawrzynu to zasychanie liści. W takich przypadkach trzeba szybko usunąć uszkodzone liście. Liść laurowy może też dostać mniej typowe choroby, jak atak mszyc lub przędziorków. Na szczęście istnieją skuteczne środki ochrony roślin przeciwko szkodnikom.
Wniosek
Uprawa liścia laurowego w doniczce to świetny sposób na mieć tę aromatyczną przyprawę zawsze pod ręką. Trzeba dopilnować, by roślina była dobrze pielęgnowana. Należy ją przycinać i chronić przed szkodnikami i chorobami. W ten sposób uzyskamy zdrowe drzewko laurowe, z którego korzysta się w kuchni.
Liść laurowy jest nie tylko przydatny, ale również ładny. Idealnie pasuje zarówno na balkon, jak i na taras. Wystarczy poświęcić odrobinę czasu, by cieszyć oczy ozdobną rośliną, która daje aromatyczne liście.
Uprawa liścia laurowego ma wiele korzyści. Pielęgnacją zdrowego drzewka laurowego nasze dania będą smaczniejsze. Dodatkowo, ozdoba w postaci rośliny ucieszy nasze oczy.